Czarodziejska Góra

„Czarodziejska Góra” to najnowszy animowany dokument w reżyserii Anci Damian, autorki słynnego filmu „Crulic. Droga na drugą stronę”, który brawurowo przebił się z niszowego świata animacji na wielkie festiwale, zgarniając kilkadziesiąt nagród,  między innymi w Locarno czy na Festiwalu Filmów Fabularnych  w Gdyni.

„Czarodziejska Góra” to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60-tych, by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym. Wiódł skromne życie, a robienie kariery i chęć wzbogacenia się nigdy nie były jego celem. Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął  wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił „narodził się na nowo”.  Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian.

„Czarodziejska Góra” została zrealizowana z wielkim rozmachem artystycznym, w przeciągu 80 minut  trwania filmu widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych. Tej niezwykłej filmowej podróży towarzyszy piękna muzyka Alexandra Balanescu. W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska.

„Czarodziejska Góra” jest rumuńsko – polsko – francuską koprodukcją. W naszym kraju wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą świetnych polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP.